Diagnostyka
przygotowanie do badań
Diagnostyka laboratoryjna
Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godz. 7.00 a 9.00 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godz.18 (14 godz. dieta).
Krzywa cukrowa
Do badania zgłaszamy się o godzinie 7.00 – na czczo – bez kolejki – przynosimy w zależności od decyzji lekarza kierującego 75 lub 50 gram glukozy odważonej w aptece. W trakcie badania pacjent przebywa pod opieką personelu przez cały czas badania – ok. 2 godzin. W trakcie badania nie należy przyjmować posiłków.
Ważna informacja: Bezwzględnie wymagane jest zlecenie lekarza na badanie.
Posiew moczu
Posiew moczu pobieramy do sterylnego pojemnika który pobieramy z gabinetu zabiegowego.
Badanie EKG
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) rutynowo wykonywane jest w przypadku prawie wszystkich chorób serca. EKG to zapis czynności elektrycznej serca, która rejestrowana jest w ściśle określonych punktach na powierzchni ciała. Dzięki dużej liczbie czujników (elektrod) umieszczonych na nadgarstkach, kostkach i klatce piersiowej możliwe jest określenie różnych zmian zachodzących w sercu wraz z przybliżoną ich lokalizacją (np. miejsce niedokrwienia serca lub miejsce przebytego zawału mięśnia sercowego). Inaczej mówiąc dzięki wielu elektrodom możemy oglądać serce z różnych stron.
EKG wykonywane jest w spoczynku co oznacza, że przed badaniem należy odpocząć (posiedzieć w poczekalni lub gabinecie) przez kilka do kilkunastu minut. W trakcie badania, które jest całkowicie bezbolesne pacjent przebywa w pozycji leżącej i jest rozebrany do pasa. Badanie trwa zwykle kilka minut (łącznie z przygotowaniem do badania). Gabinet EKG jest czynny codziennie. Pilne badania zlecone przez lekarzy w sytuacjach nagłych wykonują pielęgniarki gabinetu zabiegowego.