Rejestracja telefoniczna 42 631 15 96

Diagnostyka

przygotowanie do badań

Diagnostyka laboratoryjna

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godz. 7.00 a 9.00 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godz.18 (14 godz. dieta).

 

Krzywa cukrowa

Do badania zgłaszamy się o godzinie 7.00 – na czczo – bez kolejki – przynosimy w zależności od decyzji lekarza kierującego 75 lub 50 gram glukozy odważonej w aptece. W trakcie badania pacjent przebywa pod opieką personelu przez cały czas badania – ok. 2 godzin. W trakcie badania nie należy przyjmować posiłków.

Ważna informacja: Bezwzględnie wymagane jest zlecenie lekarza na badanie.

Posiew moczu

Posiew moczu pobieramy do sterylnego pojemnika który pobieramy z gabinetu zabiegowego.

Badanie EKG

Badanie elektrokardiograficzne (EKG) rutynowo wykonywane jest w przypadku prawie wszystkich chorób serca. EKG to zapis czynności elektrycznej serca, która rejestrowana jest w ściśle określonych punktach na powierzchni ciała. Dzięki dużej liczbie czujników (elektrod) umieszczonych na nadgarstkach, kostkach i klatce piersiowej możliwe jest określenie różnych zmian zachodzących w sercu wraz z przybliżoną ich lokalizacją (np. miejsce niedokrwienia serca lub miejsce przebytego zawału mięśnia sercowego). Inaczej mówiąc dzięki wielu elektrodom możemy oglądać serce z różnych stron.

EKG wykonywane jest w spoczynku co oznacza, że przed badaniem należy odpocząć (posiedzieć w poczekalni lub gabinecie) przez kilka do kilkunastu minut. W trakcie badania, które jest całkowicie bezbolesne pacjent przebywa w pozycji leżącej i jest rozebrany do pasa. Badanie trwa zwykle kilka minut (łącznie z przygotowaniem do badania). Gabinet EKG jest czynny codziennie. Pilne badania zlecone przez lekarzy w sytuacjach nagłych wykonują pielęgniarki gabinetu zabiegowego.

Zostań naszym pacjentem

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat